skarpety trekkingowe
Górskie wędrowanie

Czy warto mieć skarpety trekkingowe?

Osoby, które szykują się do wyprawy w góry muszą mieć świadomość, że samo obuwie outdoorowe nie wystarczy. Potrzebne są jeszcze dobrej jakości skarpety trekkingowe, które zminimalizują ryzyko bolesnych otarć i zapewnią stopom maksymalny komfort.

Czym cechują się skarpety trekkingowe?

Skarpety trekkingowe nie tylko zabezpieczają przed odciskami i otarciami, ale również zapewniają dodatkową amortyzację oraz termoregulację. Nie da się ukryć, że bardzo często bagatelizowanym elementem garderoby są skarpety. Niewłaściwie dobrane skarpetki mogą zepsuć cały outfit, ale w trekkingu skutki są znacznie dotkliwsze. Trzeba sobie uświadomić, że skarpety mają kluczowe znaczenie dla twojego komfortu, ponieważ oddzielają skórę stóp od powierzchni buta. Przy wyborze skarpet koniecznie zwróć uwagę na ściągacze, które nie powinny zbyt mocno uciskać. Nie mogą być też zbyt luźne, bo wtedy skarpety mogą się zsuwać, co na szlaku jest bardzo problematyczne. Szwy teoretycznie powinny być płaskie, ponieważ wtedy nie trzeba się martwić o otarcia skóry palców. Podeszwa skarpetki musi być trochę grubsza od wierzchu.

skarpety trekkingowe

Wybór skarpet trekkingowych

Warto również się dowiedzieć, czy skarpety są dedykowane konkretnej płci. Nie chodzi tu jedynie o rozmiarówkę i kwestie wizualne, ale głównie o dostosowanie do różnic biologicznych. Z tego powodu skarpety trekkingowe męskie mogą się różnić od damskich lokalizacją ściągaczy lub paneli amortyzujących. Jeśli masz zamiar założyć buty z membraną to zrezygnuj ze skarpet z przewagą bawełny w składzie. Oczywiście mogłoby się wydawać, że bawełna jest materiałem przyjaznym dla skóry, ale jednak ma pewną istotną wadę. Chodzi mianowicie o to, że bardzo dobrze chłonie wilgoć, dlatego skarpety bawełniane nie sprawdzą się dobrze na szlaku górskim. Gdy aktywność będzie wysoka to skarpety bardzo szybko staną się mokre i trzeba je będzie zdjąć. Wielogodzinna wędrówka w przepoconych butach nie należy do przyjemnych rzeczy, dlatego warto się wcześniej na taką ewentualność zabezpieczyć. Skarpety z wełny są przewiewne i solidnie wykonane, dlatego przydadzą się do butów trekkingowych.