Wspinaczka

Czekan – z czego się składa?

Czekan to narzędzie pozwalające na łatwiejsze wspinanie się i pokonywanie trudnych tras w górach. Dobór odpowiedniego czekana zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i komfort!

Znalezienie dobrego czekana może być dość trudne, gdy nie wiemy, na co dokładnie zwrócić uwagę. Warto zatem rozpocząć od podstaw, czyli od budowy czekana. Na tej podstawie można następnie dobrać odpowiedni rodzaj czekana do swoich potrzeb.

Zatem, z czego dokładnie składa się czekan? Za co odpowiadają wszystkie jego elementy? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Główne elementy budowy czekana:
• stylisko
• głowica
• grot
• pętla nadgarstkowa

Stylisko

Stylisko czekana to jego główny element. Stanowi ono trzon sprzętu. Najczęściej stylisko wykonuje się ze stali albo aluminium, rzadziej z kompozytów lub drewna.

Długość styliska może wynosić od 50 cm do nawet 90 cm. Krótsze czekany wybierane są przez bardziej zaawansowanych wspinaczy. Te dłuższe lepiej sprawdzają się dla osób początkujących – polecane są jako czekany turystyczne.

Głowica

Drugim ważnym elementem czekana jest jego głowica. Tradycyjnie posiada on z jednej strony ostrze, czyli dziób, natomiast z drugiej łopatkę do kucia. W przypadku czekanów do wspinaczki na lodzie łopatka zastąpiona może być małym młotkiem lub też czekan w ogół może nie posiadać łopatki lub młotka.

Dzioby w czekanach do wspinaczki w lodzie często szybko się tępią, dlatego też w sprzedaży znaleźć można zapasowe ostrza, które można zdjąć i wymienić, gdy jest to konieczne.

Czekan – grot

Grot to element znajdujący się na drugiej stronie styliska. To niewielki element, który najczęściej służy jako dodatkowe podparcie po wbiciu go w śnieg. Dodatkowo, może być używany do hamowania.

Zamiast grota czekan może posiadać także odpowiednio wyprofilowaną końcówkę styliska o ostrzejszym zakończeniu.

Pętla nadgarstkowa

To element umieszczony na stylisku, który zakładany jest na nadgarstek. Ma on na celu zabezpieczenie czekana przed zgubieniem. Pętla powinna być dopasowana do ręki użytkownika, aby korzystanie z niej było komfortowe.