Górskie wędrowanie

Czym kierować się przy wybieraniu plecaków turystycznych?

Wybierając plecaki turystyczne pojemność jest ważna, ale nie może być jedynym elementem wybieranego produktu, na który zwraca się uwagę. Ważne jest określenie do czego zamierza się go używać. Pozwala to wybrać plecak, który będzie bardziej wygodny w użytkowaniu.

Plecaki używane w turystyce można podzielić między innymi ze względu na pojemność. Wyróżnić można:

  • małe o pojemności do trzydziestu litrów,
  • średnie,
  • duże o pojemności ponad pięćdziesiąt litrów.

Atuty małych plecaków

Na małe plecaki turystyczne warto decydować się, gdy podczas wyprawy chce się zabrać jedynie najbardziej potrzebne rzeczy. Takie mogą doskonale sprawdzić się podczas wspinaczek. Zdecydować można się między innymi na modele z jedną komorą, które mają dodatkowo pas biodrowy. Są wtedy wygodne w użytkowaniu i bezpieczne. Wiele plecaków o małych gabarytach nie ma nawet usztywnień, co przekłada się na ich lekkość, a co za tym idzie wygodę podczas podróżowania. Jeśli chce się mieć szybki dostęp do pewnych przedmiotów warto pomyśleć o modelach plecaków z dodatkowymi kieszeniami.

Duże plecaki

Na dłuższe wyjazdy niezbędne jest decydowanie się na plecaki o dużej pojemności. Największe modele mogą mieć nawet sto litrów. Pozwala to spakować bardzo wiele przedmiotów, które są niezbędne podczas długich podróży. Wybierając duże plecaki zdecydowanie warto rozważyć takie, które posiadają solidny pas biodrowy, co podczas poruszania się z plecakiem turystycznym pozwala ograniczyć obciążenia ramion. Ciężar ekwipunku jest wówczas przenoszony częściowo na biodra. Bardzo ważne jest decydowanie się na plecaki wykonane z trwałych materiałów. Szczególnie przy dużych plecakach trzeba brać pod uwagę, że nosi się w nich bardzo duże ciężary. Z tego powodu ważne jest, by były one odporne na uszkodzenia.