Górskie wędrowanie

Jakie obuwie na wyprawę w góry?

Trzeba pamiętać, gdy wybieramy się w góry, aby dobrać odpowiednie buty do warunków panujących w tym trudnym terenie. Muszą być to przede wszystkim buty na grubszej podeszwie, aby na przykład kamienie nie wbijały się nam pod stopę i nie uwierały nas. Obuwie ze zbyt cienką podeszwą utrudni nam w spinanie, ale też może spowodować kontuzję poprzez złe postawie nogi i w złym przypadku skręceniu kostki. Dlatego kolejnym ważnym elementem obuwia jest jego odpowiednie usztywnienie, aby nasza stopa nie układała się w nienaturalny sposób.

W czasie lata musimy mieć zapewniony dobry  przepływ powietrza w bucie, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do powstania bąbli od zbyt wysokiej temperatury w jego środku. To kolejny problem, który może nam utrudnić wędrówkę w górach i zdobywanie swoich wymarzonych szczytów. Bądźmy przygotowani, że będziemy wędrować po górach przez kilka godzin i muszą one być po prostu dla nas wygodne.

Buty trekkingowe czy to dobre rozwiązanie na chodzenie w górach?

Idealnym przykładem dla tego typu wędrówek są buty trekkingowe. Jest ich nawet specjalny rodzaj, który jest przeznaczony do chodzenia po górach. Są idealne do pieszych wędrówek po wymagającym terenie. Sprawdzą się one idealnie na tych łatwiejszych szlakach jak, i tych trudniejszych. Są idealne na takie wypady, ponieważ posiadają grubą podeszwę i dobrze trzymają naszą stopę, dzięki temu chronią przed niepożądanymi wygięciami naszej nogi. Przy tym nie są one za bardzo przemakalne i możemy chodzić po lekko zabłoconych szlakach. Warto się zastanowić czy na zewnętrznej warstwie butów trekkingowych wolimy skórę, czy syntetyk. Oczywiście wybór zależy od preferencji danej osoby w tej kwestii. Buty ze skóry wydają się być bardziej wytrzymałe i wodoodporne i  lepiej się sprawdzą w trudniejszych wyprawach. Syntetyk jest za to trochę wygodniejszy i obuwie trekkingowe jest lżejsze, ponieważ mniej ważą. Pamiętajmy jednak, że dane obuwie na nasze piesze wędrówki po górach ma nam zapewnić bezpieczeństwo w trakcie tych wypraw i zminimalizować ryzyko kontuzji.