Górskie wędrowanie

Czy lonża przydać się może w górach?

Górskie wypady zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. I to nie tylko w okresie zimowym, kiedy to dookoła znaleźć można pełną ilość śniegu. W okresie letnim również nie brakuje chętnych osób na to, aby wspinać się po szczytach górskich, ciesząc się z góry jeszcze piękniejszymi widokami. W bagażu niektórych osób można znaleźć pewien element, który nosi nazwę lonża. Dlaczego przydaje się ona tak wysoko?

Via ferrata

Zanim jednak dojdzie do tego, aby wybrać lonże, czas na to aby zapoznać się z takim pojęciem jak Via ferrata. Tym bardziej, że i one zdobywa na popularności wśród osób, jakie kochają chodzić po górach. Oto trasy, jakie nie są zbyt wymagające, ale koniecznością jest przygotowanie sprzętu via ferrata, aby pokonywanie kolejnych odcinków nie stanowiło tak dużej trudności. Na takich trasach można spotkać m.in. takie elementy, jak schodki, stopnie, mostki, drabiny, klamry i sztuczne chwyty. Łatwo? Oczywiście, że tak. Nie można jednak zapomnieć o tym, że w takich miejscach potrzebna będzie nie tylko lonża, ale także kondycja fizyczna, dobra siła psychiczna. Obydwa te ostatnie elementy dodadzą sił, kiedy człowiekowi wydawać się będzie, że nie jest już w stanie dalej iść.

Lonża dla zapewnienia bezpieczeństwa

Po co jest lonża? Jest ona odpowiedzialna za to, aby zapewnić użytkownikom maksimum bezpieczeństwa. W szczególności, jeżeli chodzi o szczególnie wymagające odcinki. Przyda się zresztą nie tylko taka lonża, ale także raki – tym bardziej, jeżeli chodzi o okres zimowy. Obydwa te elementy są takim hamulcem, który musi zadziałać w krytycznym momencie. Można obyć się bez jednego z nich, ale wtedy ryzyko upadku (chociażby ze sporej wysokości) może znacząco się zwiększyć. Co jest również ważne to fakt, że lonża ze sklepu Polarsport zapewnia nie tylko dobrą siłę hamowania, ale to ona sprawia również, że samo hamowanie nie jest takie mocne. Odczuwalna siła jest faktycznie zdecydowanie mniejsza.

Lonża i jej absorbery

Skoro już mowa o hamowaniu, to warto odnieść się do absorberów, jakie są obowiązkowym elementem każdej lonży, bez względu na jej rodzaj. Absorbery – jak sama nazwa wskazuje – odpowiedzialne są za wchłonięcie energii, jaka wydziela się podczas naciągu. Dzięki temu faktycznie będzie można bezpiecznie wyhamować, nie uszkadzając przy tym żadnej części ciała. Ewentualne uszkodzenia będą zdecydowanie mniejsze.

Osoby, które mierzą się z zakupem pierwszej lonży dla siebie, mogą poprosić o fachową poradę w sklepach górskich, gdzie dostępne są również inne, specjalistyczne akcesoria do wypraw.