Wspinaczka

Jak wybrać najlepszą uprząż wspinaczkową?

Uprząż wspinaczkowa to podstawowy sprzęt potrzebny każdemu, kto chce rozpocząć przygodę ze wspinaczką lub już od dawna jest pasjonatem tego sportu i potrzebuje nowej.Wspinaczka wysokogórska wymaga specjalistycznych zabezpieczeń, a uprząż należy do podstawowego asortymentu w tej dziedzinie. Ma ona za zadanie amortyzację uderzenia w razie upadku. Na rynku jest wiele rodzajów uprzęży wspinaczkowych, z tego powodu początkujący mogą mieć problem z wyborem.

Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?

Najpierw należy zapoznać się z podstawowymi rodzajami uprzęży. Na rynku dostępne są następujące modele:

Wyróżniane ze względu na rodzaj konstrukcji:

  • biodrowa;
  • piersiowa (górna);
  • pełna.

Wyróżniane ze względu na sposób regulacji:

  • z nieregulowanymi nogawkami;
  • w pełni regulowane.

Wybór zależy od tego jaki jest długofalowy cel wspinaczek. Inną uprząż wspinaczkową kupią alpiniści, inną osoby chcące wspinać się sportowo, rekreacyjnie, czy pracujące na wysokościach.  Trzeba więc zdecydować do czego uprząż będzie potrzebna i wybrać odpowiednią.

Po wybraniu modelu uprzęży można przejść do doboru odpowiedniego rozmiaru. Podstawowym parametrem jest wielkość pasa biodrowego- powinien być on tak zmierzony, żeby można było swobodnie w nim manewrować. Nie można przy tym zapominać, że pas będzie używany przez długi okres, w którym można przytyć lub zgubić na wadze. Należy pamiętać, ze pas biodrowy powinien być umiejscowiony nad kośćmi miednicy.

Uprząż wspinaczkowa to wybór na lata. Podejmij go świadomie.

Nogawka powinna być mierzona za pomocą naszych dłoni. Odpowiednia uprząż charakteryzuje się tym, że można włożyć dłoń między nogawkę, a ciało, a po zaciśnięciu nie ma możliwości jej wyciągnięcia. Nogawki nie mogą być za ciasne, ani ugniatać nóg.

Należy zwracać uwagę na wybór odpowiedniego rozmiaru uprzęży ponieważ zbyt ciasna będzie ograniczała ruchy, a zbyt luźna może spowodować wypadnięcie. Warto przy wyborze skonsultować się ze sprzedawcą, który doradzi jaka uprząż wspinaczkowa będzie najodpowiedniejsza.

Nie wolno zapominać o odpowiedniej dbałości o uprząż. Jest to sprzęt, od którego zależy nasze życie. Tak jak inne urządzenia wspinaczkowe szybko się zużywa. Mona jednak przedłużyć jej żywotność nosząc ją w odpowiednim pokrowcu, szczególnie zwracając uwagę by była z dala od butów wspinaczkowych. Trzeba chronić ją przed promieniami UV i wodą.

Zabrudzoną uprząż można wyprać w 30 stopniach z użyciem lekkiego mydła, nie wolno prać jej w detergentach zawierających chlor.

Na koniec trzeba wiedzieć, że nawet odpowiednio dobrana i nie używana za często uprząż traci swoje właściwości i trzeba ją wymienić po około 10 latach.