Górskie wędrowanie

Wybór namiotu — jak wybrać idealny domek kempingowy?

Namiot kempingowy to doskonały sposób na relaks i sen pod gołym niebem w niemal każdych warunkach. Jest niezastąpiony podczas biwakowania, podróży, wędkowania i polowania. Namioty są używane przez obozowiczów i profesjonalnych wspinaczy. Produkty są bardzo kompaktowe po złożeniu, ale wystarczy kilka minut, aby z ich pomocą stworzyć miejsce do spania dla jednej lub kilku osób, z niezawodną ochroną przed wiatrem, słońcem, deszczem i uciążliwymi owadami. Oto jak wybrać model odpowiedni do swoich potrzeb.

Konstrukcja namiotu

Dawniej do ustawienia konstrukcji trzeba było przygotować drewniane tyczki i zaostrzone paliki. Dzisiejsze stelaże namiotów są wykonane z lekkich tyczek z włókna szklanego lub aluminium, które ważą niewiele, ale są bardzo elastyczne i wytrzymałe. Do montażu nie trzeba wykonywać dodatkowych manipulacji — łuki mocuje się zgodnie z instrukcją i zakłada na powstały namiot z gęstego materiału. Najczęściej jako tkanina pokryciowa stosowany jest poliester. Dobrze utrzymuje ciepło, chroni przed wiatrem i jest odporna na przebicia. Poliester jest znacznie cieńszy i lżejszy niż plandeka.

Spód namiotu kempingowego jest wykonany z mocnej, wodoodpornej tkaniny. Chroni przed wilgocią i deszczem. Prawie wszystkie produkty są dodatkowo wyposażone w moskitierę i wodoodporny pokrowiec.

Rodzaje namiotów według sezonu użytkowania

Główną różnicą między sprzedawanymi modelami jest możliwość ich dostosowania do konkretnej pory roku.

  • Namioty letnie. Modele te są wykonane z cienkich tkanin z rozbudowanym systemem otworów wentylacyjnych.
  • Namioty zimowe. Ocieplane produkty ze wzmocnioną ramą, zaprojektowane tak, aby wytrzymywały znaczne obciążenia wiatrem. Modele zimowe są uzupełnione o namiot wykonany z grubej tkaniny wiatroszczelnej.
  • Sezonowe. Wzory te są przeznaczone do stosowania w ciepłych porach roku i poza sezonem: późną wiosną i wczesną jesienią. Produkty trzysezonowe są lżejsze niż zimowe, ale cieplejsze i bardziej stabilne niż modele letnie.

Namioty — jak wybrać odpowiedni model?

Aby wybrać namiot kempingowy, należy przeanalizować jego główne cechy: pojemność i kształt.

Pojemność. Namioty mogą pomieścić dwie lub więcej osób. Pojemność bagażnika jest określana z uwzględnieniem bagażu. Na przykład w modelu 2-osobowym mogą wygodnie spać dwie osoby dorosłe, a w środku jest jeszcze miejsce na niewielką liczbę rzeczy lub plecaków.

Kształt. Ważne kryterium, które decyduje o takich cechach, jak odporność na obciążenia wiatrem, poziom komfortu, wygląd. Rozróżniamy następujące kształty namiotów:

Półkula. Produkt o opływowym kształcie może wytrzymać silny wiatr i deszcz. Woda spływa po półkuli, a materiał pozostaje praktycznie suchy.
Półmiska. Modele o wydłużonym kształcie. Rama składa się z przecinających się łuków, co zwiększa stabilność. Konstrukcja jest pojemna, wygodna i dobrze nadaje się do długotrwałego odpoczynku w jednym miejscu.