Buty wspinaczkowe
Wspinaczka

Dlaczego technika stóp jest ważna we wspinaczce?

Człowiek, dzięki ewolucji, ma silniejsze nogi niż ręce. I choć może się to wydawać oczywiste, nie zawsze wszyscy biorą to pod uwagę podczas wspinaczki. Dlaczego tak się dzieje? W miarę postępu i wspinania się w górę, Twoje oczy naturalnie będą szukały następnego chwytu najpierw dla rąk, a nie dla stóp. Z tego powodu początkujący wspinacze przykładają dużo większą wagę do rąk. Ale nie dzieje się tak tylko z początkującymi wspinaczami, zdarza się to nawet osobom z wieloletnim stażem wspinaczkowym. W tym artykule wyjaśnimy znaczenie używania stóp podczas wspinaczki.

Dlaczego technika stóp jest ważna we wspinaczce?

Buty wspinaczkowe

Kluczem jest przeniesienie jak największej masy ciała w kierunku stóp. Oczywiście, im bardziej stroma góra lub blok wspinaczkowy, tym trudniej to osiągnąć i w tym przypadku prawie nieuniknione jest przeniesienie większej wagi na ramiona.

Przeładowując ciężar ciała na stopy sprawiamy, że ręce mniej się męczą i dłużej wytrzymują. Ułożenie stóp w prawidłowy sposób sprawia, że możliwe jest osiagnięcie skomplikowanych ruchów. Na przykład, wykonanie dynamicznego ruchu może nie być możliwe, jeśli stopy są zbyt nisko i nie można wygenerować niezbędnego pędu.

Pamiętaj jednak, że wykorzystanie środka ciężkości idzie w parze z techniką stóp. Nie wystarczy tylko ustawić stopy w określonej pozycji. Musisz znaleźć taką pozycję stóp, w której poprzez umieszczenie środka ciężkości w określony sposób, odciążasz swoje stopy.

Krótko mówiąc, dobra technika stóp we wspinaczce jest ważna do:

  • Równoważenia ciężaru ciała pomiędzy rękami i nogami.
  • Efektywnego wykonywania ruchów

Buty wspinaczkowe i ich znaczenie w prawidłowej technice wspinaczkowej

Wymagania stawiane butom wspinaczkowym są wysokie. Dlatego wybór butów wspinaczkowych powinien mieć szczególne znaczenie. Nieprawidłowe buty wspinaczkowe mogą zrujnować początkującym radość ze wspinania lub powstrzymać zaawansowanych od pożądanego poziomu wydajności. Najważniejszym kryterium przy zakupie butów wspinaczkowych jest zakres zastosowania. Abyś mógł znaleźć buty wspinaczkowe w odpowiednim rozmiarze i kształcie z PolarSport, które pasują do Twojej stopy i stylu wspinania, powinieneś poświęcić czas na wybór i przymierzenie różnych modeli i rozmiarów.