Górskie wędrowanie

Dlaczego warto wędrować z kijkami trekkingowymi?

Nordic walking jest formą rekreacji, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat zyskała w Polsce ogromną popularność. Do jej uprawiania są potrzebne kijki trekkingowe. Kiedy warto zaopatrzyć się w taki sprzęt?

Wpływ kijków trekkingowych na chodzenie

Używanie kijków podczas marszu sprawia, że wprawiamy w ruch praktycznie całe ciało. Odpychanie się nimi od podłoża ułatwia szybsze chodzenie a także wpływa korzystnie na koordynację ruchową i pomaga w przyjęciu wyprostowanej postawy. Przerzucenie części nacisku na kijki trekkingowe sprawia również, że odciążamy swoje nogi, a przede wszystkim stany kolanowe.

Pomoc podczas górskich wędrówek

Powyższe informacje wyjaśniają, dlaczego uprawianie nordic walkingu jest tak popularne wśród osób w sile wieku i seniorów. Jednak kijki w góry są bardzo pomocne dla każdego, kto udaje się np. na górski szlak. Poruszanie się po kamieniach lub schodzenie po ostro nachylonej ścieżce obciąża nasze nogi i kręgosłup zdecydowanie bardziej niż normalny spacer. Ciągłe napięcie mięśni może okazać się męczące nawet dla wysportowanego człowieka. Dlatego używanie kijków trekkingowych nie jest korzystne również dla młodych i sprawnych osób. Co więcej, opieranie się na tyczkach zdecydowanie ułatwia utrzymanie równowagi. Korzystanie z kijków pomaga zatem w zachowaniu bezpieczeństwa podczas górskich wędrówek.

Przykłady codziennego zastosowania 

Oczywiście, kijki trekkingowe warto używać również na co dzień, np. podczas wyjścia do sklepu. Głównie chodzi tu o starsze osoby zmagające się z reumatyzmem lub zwyrodnieniami stawów kolanowych. Wspólne uprawianie nordic walkingu jest także świetnym sposobem na spędzanie czasu z przyjaciółmi. Jeśli dodamy, że w czasie wspólnego spaceru rozwijamy całe ciało, to otrzymujemy idealny dowód na to, że można połączyć przyjemne z pożytecznym!