Wspinaczka

Karabinek wspinaczkowy ważnym elementem sprzętu

Czym jest?

Karabinek jest głównym elementem sprzętu asekuracyjnego. Dzięki niemu można szybko, a co najważniejsze skutecznie połączyć ze sobą wszystkie elementy. Można więc go nazwać łącznikiem pomiędzy resztą sprzętu wspinaczkowego.

Najważniejszymi cechami, którymi powinien się charakteryzować, jest niska waga, by nie ciążył podczas wspinaczki, przy czym powinna zostać zachowana jego wytrzymałość mechaniczna, aby połączenie pozostało bezpieczne. Aby osiągnąć te cechy, do wykonania karabinków stosuje się zazwyczaj stopy aluminium lub tytanu. Można także spotkać karabinki wspinaczkowe wykonane ze stali, które zwykle wykorzystywane są w jaskiniach, a nawet pracach na wysokości. Dostępna oferta zawiera różne kształty karabinków dostosowane do ich przeznaczenia. Wyróżnić można wśród nich asymetryczne, owalne, D-kształtne, hybrydy oraz gruszkowate. Te ostatnie nazywane są również HMS.

Jakie wybrać do wspinaczki?

Popularnością wśród osób zajmujących się wspinaczką są w szczególności karabinki gruszkowate, które mogą być nazywane także osobistymi. Jego funkcją jest połączenie całego przyrządu wspinaczkowego z uprzężą. Karabinki wspinaczkowe stworzone są w taki sposób, aby ich konstrukcja była jak najprostsza. Bez względu na kształt każdy z nich składa się z ruchomego ramienia, korpusu, a także zamka. Ewentualnym elementem, który nie zawsze występuje, jest tuleja, która pełni funkcję blokady ramienia w pozycji zamkniętej. Wybierając karabinek dla siebie, należy zwrócić uwagę na wymiary użytkowe indywidualne dla każdego produktu. Odpowiedniej informacji należy szukać na korpusie, choć jego kształt może być różny. Ulepszenia karabinków mają na celu poprawę ich wytrzymałości, zmniejszenie wagi, a także poprawę cech ergonomicznych. Dobrze dobrany karabinek wspinaczkowy to gwarancja bezpieczeństwa.