Wspinaczka

Jak wybrać linę wspinaczkową?

Lina wspinaczkowa to zdecydowanie najbardziej klasyczny i najpowszechniej znany element wyposażenia wspinaczkowego. Pomimo jednak tak dużej jej popularności, niestety mało kto wie, do czego ona konkretnie służy, a co najważniejsze, jak się ją powinno wybierać podczas kompletowania sprzętu do wspinaczki. Jak więc przedstawiają się szczegóły odnośnie zastosowania oraz wyboru tego elementu?

Do czego wykorzystywana jest lina wspinaczkowa?

Choć lina wspinaczkowa jest niezwykle popularnym elementem wyposażenia każdego wspinacza, (kupisz ją w atrakcyjnej cenie tylko w polar sport), to jednak nie każdy z nich jest w stanie powiedzieć, do czego konkretnie taka lina może być użyta. Oczywiście każdy wie, że najważniejszym jej zadaniem jest funkcja asekuracyjna, czyli zabezpieczenie wspinacza przed upadkiem w chwili odpadnięcia od ściany. Co więcej, taka lina może również pełnić funkcję komunikacyjną, ułatwiając np. przejście danego odcinka przy pomocy tyrolki. Dodatkowo bardzo często zaawansowwani wpinacze wykorzystują liny do przyczepiania do uprzęży dodatkowego wyposażenia w postaci zapasowego kasku, woreczka z magnezją czy też innych przydatnych podręcznych elementów.

Jak wybrać line wspinaczkową?

Jak zatem widać, posiadanie liny jest naprawdę bardzo istotne jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa podczas wspinaczki. Problem tylko w tym, że jeśli chce się linę użyć efektywnie i bezpiecznie, musi ona być odpowiednio wybrana. Na rynku są dwa rodzaje lin, czyli model statyczny oraz dynamiczny. Czym się one pomiędzy sobą różnią? Wersja statyczna nie posiada właściwości elastycznego rozciągania, co jest niezwykle istotne w przypadku pełnienia funkcji asekuracyjnej. Świetnie sprawdza się natomiast jeśli chodzi o prace wysokościowe czy też transport. W przypadku wspinaczki, gdzie kluczem jest asekuracja, koniecznie trzeba wyposażyć się w linę dynamiczną.