Górskie wędrowanie

Co warto wiedzieć o nartach skiturowych?

Na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od zwykłych nart zjazdowych. Okazuje się, że ich przeznaczenie jest zupełnie inne. Tego rodzaju narty, inaczej nazywane turowymi, wykorzystywane są w skitouringu. Na czym polega ta aktywność?

Skitouring

Skitouring to rodzaj turystyki wysokogórskiej. Aktywność ta jest połączeniem klasycznego narciarstwa zjazdowego z biegowym. Nie brakuje w niej również pokonywania typowych dla górskiego krajobrazu wzniesień. Charakterystyczną cechą skitouringu jest brak przytwierdzenia pięty narciarza do nart. Specjalna ruchoma szyna umożliwia niezwykle naturalne ruchy na nierównomiernie ukształtowanym terenie. Dzięki temu rozwiązaniu można wybierać trasy oddalone od wyznaczonych stoków, a korzystanie z wyciągów staje się zbędne. 

Narty skiturowe

Aby rozpocząć przygodę ze skitouringiem potrzebne jest odpowiednie wyposażenie, a jego absolutną podstawą są specjalne narty. Aby sprostać górskim wędrówkom powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Od nart zjazdowych różni je znacznie słabsze taliowanie i dużo większa wytrzymałość. Szczegółowy dobór nart zależy od preferencji ich przyszłego użytkownika. Szerokość pod butem wynosząca od 80 do 90mm świetnie sprawdzi się u osób lubiących różnego typu aktywności. Będzie to dobry wybór zarówno na luźną wycieczkę, której głównym celem jest podziwianie widoków, jak i bardziej wymagającą trasę z elementami wspinaczki. Osoby kochające prawdziwe zimowe szaleństwo w głębokim śniegu, powinny natomiast zainteresować się szerszymi nartami skiturowymi. Tego typu modele: www.polarsport.pl/skitouring-rakiety/narty.html będą cięższe, ale za to zminimalizują uciążliwe zapadanie się w białym puchu. 

Skitouring to niezwykle ciekawa alternatywa dla klasycznej jazdy na nartach. Pozwala zobaczyć znacznie więcej trudniej dostępnych, malowniczych krajobrazów. Poruszanie się po nieprzetartych szlakach umożliwia bliższy kontakt z dziką naturą. Jest to również świetna okazja aby sprawdzić swoje umiejętności i przeżyć prawdziwą śnieżną przygodę.